** Brokolicový nákyp se sýrem

Chuť: 5/5

Náročnost: 4/5

Peníze: 4/5

Sytost: 4/5

 

Suroviny : 250 g brokolice, 50 g másla + na vymazání misky, 40 g hladké mouky, 2 lžíce strouhanky na vysypání misky, 300 ml mléka, 4 vejce, 100 g sýra, nastrouhaný muškátový oříšek, sůl, pepř.

Postup: doporučuji vám si celý postup nejdřív přečíst, pak teprve něco dělat. Stalo se mi, že jsem v jednu chvíli musela udělat hrozně moc věcí . Když budete postupovat, jak píšu, snad u vás takový chaos nenastane:

  1. Připravte si brokolici na páře (vezmete hrnec, do něj dáte vodu, těsně nad ní postavíte stojánek, na kterém se dělají například o ovocné knedlíky. Brokolici na růžičky na něj položíte, zaklapnete pokličkou, zapnete sporák a necháte vařit na páře. Až je brokolice měkká (zkoušíte vidličkou), vypnete plyn a odděláte pokličku) cca 15 minut.
  2. Nachystejte si 4 žloutky do jedné msečky a 4 bílky do druhé. Nastrouhejte si muškátový oříšek (je velmi aromatický, proto stačí tak čtvrt až půl oříšku, ne celý. Nastrouhejte si sýr.
  3. Vymažte si zapékací misku máslem a vysypte strouhankou. Troubu dejte rozehřát na 200 °C.
  4. Rozmixujte brokolici.
  5. V středně velkém hrnci rozpusťte máslo, vmíchejte do něj mouku a osmažte ji asi 2 minuty. Za stálého míchání postupně přilévejte mléko a vařte asi 2 minuty, aby vznikla hladká bešamelová omáčka. Pak sundejte hrnec z ohně a do omáčky vmíchejte 4 žloutky, sůl a pepř, muškátový oříšek , poté přidejte rozmixovanou brokolici a nahrubo nastrouhaný sýr.
  6. Ze 4 bílků vyšlehejte sníh (cca 5 minut mixérem šlehejte) a po částech jej lehce zamíchejte do brokolicové směsi.
  7. Tu pak přenejte do připravené zapékací misky a zhruba 20 minut pečte v předehřáté troubě.

Ilustrační fotky bohužel nemám, jen jednu výsledného produktu, protože nebyl vůbec čas fotit.

Přidala jsem těstoviny

Reklamy